Spłacony kredyt frankowy nie oznacza, że Twoje roszczenia wygasły. W istocie Twoja sytuacja niewiele różni się od sytuacji kredytobiorców spłacających kredyt. W dalszym ciągu możesz domagać się zwrotu wszystkich uiszczonych rat (w przypadku nieważności umowy kredytu) lub ewentualnie: zwrotu nadpłaconych rat (w przypadku tzw. odfrankowienia).
W wielu wypadkach przedwczesna spłata kredytu wcale nie wynika z dobrej sytuacji materialnej kredytobiorcy, a wręcz przeciwnie. W większości przypadków Kredytobiorca frankowy był w tak złej sytuacji materialnej, że sprzedał kredytowaną nieruchomość i w ten sposób spłacał swój kredyt. Ta zła sytuacja materialna wynikała zaś w z konieczności spłat zawyżonych przez bank rat kredytu frankowego. Absurdalnym byłoby więc stawianie takiego kredytobiorcy w gorszej sytuacji w stosunku do tych, którzy są w stanie spłacać kredyt. Takiemu kredytobiorcy tym bardziej przysługuje zatem możliwość powoływania się na przepisy dotyczące ochrony konsumenckiej.
Mimo spłaty kredytu, roszczenia Frankowicza względem banku pozostają w pełni aktualne. Jedyną różnicą w stosunku do standardowej sytuacji, w której kredytobiorca dochodzi zapłaty jeszcze w toku spłaty kredytu, jest nieco inne sfomułowanie roszczenia w pozwie. Kredytobiorca nie może bowiem żądać stwierdzenia nieważności w sentencji wyroku ponieważ nie posiada tzw. interesu prawnego w takim ustaleniu. Są to jednak kwestie wyłącznie techniczno-procesowe i nie wpływają ani na możliwość, ani na wysokość dochodzenia roszczenia przeciwko bankowi.
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących roszczeń w sytuacji spłaconego kredytu CHF, zapraszamy do kontaktu.