Udostępnij:

Udostępnij:

Czy warto podpisać ugodę z bankiem?

Na przełomie roku 2021 i 2022 popularny stał się temat ugód proponowanych przez banki Frankowiczom. Wielu kredytobiorców zastanawia się czy taka ugoda jest dla nich korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem i czy warto taki dokument zawrzeć. W niniejszym tekście przedstawiamy stanowisko Kancelarii w sprawie ugód proponowanych przez banki.

Głośnym w ostatnim czasie stał się temat ugód proponowanych Frankowiczom przez banki. Wielu klientów kontaktujących się z Kancelarią często zadaje pytanie czy taka ugoda jest dla nich korzystna i czy warto ją zawrzeć. 

Przede wszystkich, rozwiązania proponowane przez banki, z punktu widzenia interesów ekonomicznych Frankowicza, wcale nie muszą być dla niego korzystne. W projektach ugód, których zawarcie forsowane jest przez Banki, znajduje się odniesienie do wskaźnika WIBOR. Wskaźnik ten zależy od wysokości stopy depozytowej i stopy lombardowej, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. RPP ustala wysokość stóp procentowych, biorąc pod uwagę inflację. Inflacja zaś, w ostatnich miesiącach, rośnie w sposób bardzo dynamiczny, czego skutki odczuwa każdy z nas. Innymi słowy: wzrost inflacji powoduje wzrost wskaźnika WIBOR. Przeliczenie salda kredytu na kwotę w walucie PLN i oprocentowanie jej wskaźnikiem WIBOR może nie przynieść żadnych pozytywnych skutków finansowych. Tym bardziej, że prognozuje się, że w 2022 roku inflacja w dalszym ciągu będzie rosła, a więc również wskaźnik WIBOR będzie rósł. Jak podał NBP ze wstępnych prognoz wynika, że w przyszłym roku średnioroczna inflacja wyniesie 7,6 proc. wobec 5,1 proc. w 2021r.

Frankowicz zawierający ugodę z bankiem może więc wcale nie odczuć korzyści ekonomicznych z jej zawarcia. Nawet zaś, gdyby takie korzyści wystąpiły, to są one nieporównywalnie mniejsze, od korzyści finansowych, które Frankowicz może uzyskać inicjując postępowanie sądowe i żądając stwierdzenia nieważności kredytu. 

Co również istotne – cenę jaką Frankowicz musi zapłacić za zawarcie ugody jest pozbawienie się możliwości dochodzenia roszczeń wobec Banku wynikających z wykonywania przez lata nieważnej umowy kredytu. Gdyby więc zdarzyło się tak, że po zawarciu ugody, wskaźnik WIBOR na skutek dynamicznie rosnącej inflacji wzrósł, co siłą rzeczy pociągnęłoby za sobą wzrost raty kredytowej, to wówczas Frankowicz nie będzie mógł już szukać ochrony w sądzie i będzie musiał wykonywać taką umowę kredytu do samego końca.

BANK ZAPROPONOWAŁ CI UGODĘ?
OPINIUJEMY UGODY FRANKOWE. ZADZWOŃ, ABY UZYSKAĆ INFORMACJĘ
tel. + 48 698 099 888

Przypomnieć również należy, że banki są podmiotami działającymi w sektorze prywatnym, a nie publicznym. Ich głównym celem jest zarobek. Skoro zatem banki same z siebie oferują zawarcie ugody, to oznacza, że takie rozwiązanie jest dla nich opłacalne. Banki są świadome obecnej linii orzeczniczej, a co za tym idzie: świadome są wysokiego prawdopodobieństwa porażki w sporze z Frankowiczem. Z nieoficjalnych statystyk wynika, iż w IV kwartale 2021 roku ponad 95% wyroków w sprawach frankowych zakończyło się sukcesem Frankowiczów. W odpowiedzi na tak korzystną dla Kredytobiorców linię orzeczniczą, banki próbują minimalizować potencjalne straty poprzez proponowanie Frankowiczom ugód.  

O ile trudno jest mówić jednoznacznie o korzyściach Frankowicza z zawarcia ugody z bankiem, o tyle bez problemu można napisać jakie są korzyści Banku:

  1. Po pierwsze, bank uzyskuje nieporównywalnie korzystniejsze rozliczenie umowy, aniżeli te, które otrzymałby na skutek niekorzystnego orzeczenia sądowego.
  2. Po drugie, Frankowicz rezygnuje z dochodzenia roszczeń wobec banku. Taki kredytobiorca nie zagraża już bankowi, gdyż nie będzie mógł pozwać banku w związku z nieważnością umowy kredytu, bądź żądaniem jego odfrankowienia.
  3. Po trzecie, bank nie musi angażować środków finansowych w spór sądowy. 
  4. Po czwarte, podpisana ugoda stanowi kamyczek do ogródka projektowanych przez bank ugód, których podpisanie zostanie nagłośnione w przestrzeni publicznej w celu zniechęcenia Frankowiczów do sądowego dochodzenia roszczeń.

Na moment sporządzenia niniejszego tekstu, ugody proponowane były przez banki: PKO Bank Polski S.A., Bank Millenium S.A., ING Bank Śląski S.A. W świetle roszczeń przysługujących Frankowiczom, żadna z ww. ugód proponowanych przez Banki nie jest dla Kredytobiorcy tak korzystna, jak korzyści, które wiążą się ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu. Fakt, że bank sam z siebie zwrócił się do Ciebie z propozycją zawarcia ugody, oznacza najprawdopodobniej, iż Twoje roszczenie w stosunku do banku jest zasadne, więc bank próbuje zdusić je w zarodku i pozbyć się problemu.

Jeśli chcesz abyśmy przeanalizowali zaproponowaną Tobie ugodę, bądź zastanawiasz się co jest w Twoim przypadku korzystniejsze: pozwanie banku czy zawarcie ugody, skontaktuj się z nami. Opiniujemy ugody frankowe + 48698 099 888

Udostępnij:

Podobne wpisy:
Spłacony kredyt frankowy. Co z roszczeniami?

Wielu Frankowiczów po zorientowaniu się, iż ich spłata kredytu stoi w miejscu, zdecydowało się sprzedać kredytowaną nieruchomość i wykorzystać te środki na spłatę kredytu bądź też zaciągnąć inny kredyt na potrzeby jednorazowej spłaty całego zobowiązania. We wpisie tym dowiesz się, czy w takiej sytuacji Frankowiczowi w dalszym ciągu przysługiwać mogą roszczenia względem banku.

Czytaj dalej

Umów się na niezobowiązującą rozmowę.

    Imię *
    Adres e-mail *
    Telefon *
    Wiadomość
    Dołącz pliki (opcjonalnie)
    Maksymalny rozmiar: 20MB. Dozwolone formaty: pdf, jpg, png, zip.
    Menu