Rozwód ze współkredytobiorcą nie stoi na przeszkodzie dochodzenia roszczeń przeciwko bankowi. Jest kilka rozwiązań takiej sytuacji. Dużo zależy od wzajemnych relacji oraz chęci współdziałania z byłym małżonkiem. Skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci możliwe scenariusze.
Poradnik Frankowicza
Najczęściej zadawane pytania
Obecną linię orzeczniczą sądów należy uznać za ukształtowaną i korzystną dla konsumentów/kredytobiorców. W pierwszym półroczu 2021 r. zapadło 962 wyroków w sprawach frankowych, z czego ponad 90 % spraw zostało wygranych przez Frankowiczów. Zdecydowana większość spraw kończy się więc sukcesem kredytobiorców, co umożliwia im uwolnienie się uciążliwej umowy kredytu, zwrot uiszczonych na rzecz banku rat kredytu oraz wykreślenie hipoteki.
Jak wynika ze statystyk Związku Banków Polskich, pod koniec lipca 2021 r. czynnie toczących się spraw frankowych było ponad 60 tys. W dalszym ciągu spraw tzw. frankowych dynamicznie przybywa. Im szybciej zdecydujesz się na założenie sprawy, tym szybciej wejdziesz w kolejkę spraw do rozpoznania w danym sądzie. Korzyścią dla frankowiczów jest fakt, iż od niedawna obowiązujące przepisy zezwalają na przeprowadzanie rozpraw w formie zdalnej, a także zezwalają na wydawanie przez sądy wyroków na posiedzeniach niejawnym, co w pewnym stopniu usprawniło całą procedurę i przyspiesza proces.
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależne jest to od sądu, do którego trafi sprawa. Wybór właściwego sądu będzie zależał od kilku czynników, i zostanie dokonany po wcześniejszej konsultacji z klientem. Następie, w ciągu dwóch tygodni od otrzymania niezbędnej dokumentacji złożymy pozew przeciwko bankowi. Współpraca z Kancelarią oznacza sprawne przejście przez etap przedprocesowy oraz szybkie rozpoczęcie procesu sądowego.
Jeśli działalność została zarejestrowana w jakimś odstępie czas od zawarciu umowy kredytu, nie będzie miało to znaczenia dla skuteczności dochodzony roszczeń. Jeśli kredytobiorca od razu po zaciągnięciu kredytu zarejestrował w tej nieruchomości działalność gospodarczą i faktycznie ją pod tym adresem prowadził, to może on w dalszym ciągu dochodzić swoich roszczeń wobec banku z pominięciem przepisów konsumenckim, o czym szerzej mowa tutaj.
Sam fakt wynajęcia kredytowanego lokalu nie wpływa negatywnie na Twój status konsumenta, a co za tym idzie nie wpływa na możliwość powoływania się na przepisy dotyczące ochrony konsumenckiej.
Spłacony kredyt frankowy nie oznacza, iż Twoje roszczenia wygasły. Prawa konsumenta nie mogą być ograniczone tylko dlatego, że spłacił on wcześniej kredyt np.: na skutek sprzedaży kredytowanej nieruchomości. Mimo spłaty kredytu Frankowicz może w dalszym ciągu domagać się zwrotu kwot uiszczonych na rzecz Banku w ramach wykonywania umowy kredytu. Kredytobiorca jest ograniczony wyłącznie terminem przedawnienia roszczenia, który wynosi 10 lat od dnia spłaty.
Jedyną różnicą w stosunku do standardowej sytuacji, w której kredytobiorca dochodzi zapłaty jeszcze w toku spłaty kredytu, jest nieco inne sfomułowanie roszczenia w pozwie. Skontaktuj się z nami w celu poznania szczegółów tego rodzaju roszczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszym blogu.
Wraz ze złożeniem pozwu istnieje możliwość wystosowania wniosku o zabezpieczenie roszczenia, które polega na wstrzymaniu obowiązku spłaty kredytu na czas trwania postępowania – do czasu prawomocnego zakończenia sprawy. Sąd rozpatruje wniosek o zabezpieczenie w pierwszej kolejności i zgodnie z przepisami prawa musi to zrobić w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Decyzja co do złożenia takie wniosku należy do Ciebie. My ze swojej strony gwarantujemy szczegółowe opisanie procedury zabezpieczenia oraz skutków jego uzyskania.
Złożenie oświadczenia dotyczącego świadomości ryzyka kursowego nic nie zmienia w sytuacji kredytobiorcy i nie wpływa negatywnie na obowiązek dochodzenia roszczeń. Obowiązek informacyjny banku polegał na przedstawieniu kredytobiorcy danych i wykresów dotyczących historii kształtowania się kursu waluty do której indeksowany/denominowany jest kredyt oraz symulacji rat kredytu przy założeniu, że kurs rośnie bądź maleje. Bank powinien również wyjaśnić konsumentowi na czym dokładnie polega mechanizm indeksacji/denominacji. Samo oświadczenie w umowie kredytu, bądź w osobnym dokumencie dot. świadomości ryzyka związanego z zawarciem umowy kredytu w żadnym razie nie oznacza, iż Bank spełnił swój obowiązek informacyjny.
Podpisanie aneksu umożliwiającego spłatę kredytu bezpośrednio we franku szwajcarskim bądź innej walucie nic nie zmienia w zakresie możliwości dochodzenia przez kredytobiorcę roszczeń. Aneks dotyczy bowiem wyłącznie spłaty kredytu. Abuzywny mechanizm zawarty w tzw. umowach frankowych dotyczy wypłaty kwoty kredytu, jak i późniejszej spłaty kwoty udzielonego kredytu. Aneksy (zwyczajowo zawierane w latach 2010-2015) nie mogły wpłynąć na wypłatę kwoty kredytu, która miała miejsce bezpośrednio po zawarciu umowy.
Jeśli zawarłeś aneks do umowy kredytu umożlwiający jego spłatę bezpośrednio w walucie CHF i następnie spłacałeś kredyt w walucie CHF przykładowo korzystając z usług kantoru internetowego, to wówczas, w przypadku żądania stwierdzenia nieważności umowy kredytu kwota roszczenia pieniężnego będzie podzielona na kwotę, którą spłacałeś w PLN (do zawarcia aneksu) oraz kwotę, która spłacałeś w CHF.
Jeśli zawarłeś aneks umożliwiający spłatę kredytu w walucie obcej bądź zawarłeś jakikolwiek inny aneks, skontaktuj się z nami w celu szczegółowego zapoznania się ze skutkami prawnymi takiej decyzji.
Twoje roszczenie się nie przedawniło. Zgodnie z najnowszą wypowiedzią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przedstawioną w wyroku z 10 czerwca 2021 r. (C-776/19), bieg terminu przedawnienia nie może rozpocząć się wcześniej, niż w momencie dowiedzenia się przez konsumenta o wadliwości zawartej przez niego umowy frankowej. Termin przedawnienia dla roszczeń wynikających z umów kredytowych frankowych zawartych w tym czasie wynosi 10 lat. Podsumowując, jeśli dowiedziałeś się w 2011 roku bądź później o wadliwości Twojej umowy kredytu, Twoje roszczenie nie przedawniło się i jesteś uprawniony do zwrotu całości wpłaconych przez Ciebie rat kredytu.